FAQ  Szukaj  Grupy Rejestracja  Zaloguj

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
studia undergroundowe...
Autor Wiadomość
Lucy Płeć:Kobieta
dziewczynka z Adecco

uczelnia: UAM Poznań
PostWysłany: 01-04-09, 13:14    studia undergroundowe... Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

... czyli co dzisiaj serwuje gazeta.pl Mr. Green

Rozsądek podpowiada: ekonomia lub marketing. A oni? Nie. Wybierają skandynawistykę, archeologię podwodną i robotykę. Zwariowali? Niekoniecznie.

Przed tobą decyzja, która może wpłynąć na całe twoje życie twoje życie - musisz wybrać kierunek studiów. Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji? Popularnością danego kierunku? A może należy sprawdzić, jakie zawody będą poszukiwane za 5 lat? Lub zdecydować się na akademicki pewnik - kierunek, którego absolwenci zawsze są potrzebni: prawo, medycynę lub ekonomię?

Jest jeszcze inne wyjście - na studiach po prostu realizuj swoją pasję. Interesujesz się wrakami statków, ukrytymi skarbami? Idź na archeologię podwodną na UMK w Toruniu! Pasjonuje cię kultura i świat skandynawski? Odpowiednia dla ciebie będzie skandynawistyka na UAM w Poznaniu. Ciekawią cię zagadnienia militarne i detektywistyczne? Może warto studiować Bezpieczeństwo Narodowe na WAT w Warszawie? Na każdej uczelni znajdziesz kierunki studiów zbieżne z twoimi zainteresowania, na których nie tylko zdobędziesz wiedzę, ale i rozwiniesz zainteresowania. Po ich ukończeniu masz szansę na pasjonującą i satysfakcjonującą pracę.

Dlaczego warto studiować niszowe kierunki? Po pierwsze - bo warto rozwijać swoje pasje! Dodatkowym atutem takich studiów jest to, iż uczelnię opuszcza grupa kilku-kilkunastu specjalistów, a nie, jak w przypadku najbardziej popularnych kierunków - kilkuset. Lepiej być jednym z niewielu niż jednym z wielu.

Tezę tą potwierdzają doradcy zawodowi: im bardziej jesteśmy wyspecjalizowani i sprofilowani, im mniej osób posiada taką wiedzę i umiejętności, jakie nam udało się zdobyć, tym bardziej jesteśmy konkurencyjni na rynku pracy.

Dlatego nie ma co się bać studiów, których nazwa wywołuje u większości rozmówców zdziwienie czy prowokuje do pytania: "A co ty po tych studiach będziesz robić?". Nawet jeżeli wybierzesz kierunek, który "chleba nie daje", ale dotyczy dokładnie tego, co cię interesuje, to, o ile jest to wybór przemyślany, masz ogromne szanse odnieść sukces.
Na niszowe kierunki studiów trafiają pasjonaci. Wojtek Syrocki, absolwent robotyki na Politechnice Gdańskiej, na swoje studia zdecydował się, bo interesował się informatyką, ale nie chciał utknąć za biurkiem. Teraz uczy dzieci, jak można budować i zaprogramować proste roboty, koordynuje też na poziomie narodowym ogólnoświatowy konkurs Turniej Robotów - FirstLegoLeague. A wszystko zaczęło się od klocków lego i koła naukowego studentów automatyki i robotyki na Politechnice Gdańskiej.

- Gdybym nie trafił do grona pasjonatów, nie byłbym w tym miejscu, w którym jestem. Jeżeli się czymś interesujesz na poważnie, szukaj towarzystwa osób o podobnych zainteresowaniach - nie będzie dla was rzeczy niemożliwych. Studia na politechnice są bardzo absorbujące i trudne, pochłaniały wiele mojej energii, ale działalność w kole naukowym była tym, co napędzało mnie do realizacji pasji - opowiada.

Dziś towarzyszem Wojtka w pracy jest najmniejszy humanoid na świecie oraz wiele innych robotów - a wszystko dzięki studiom na niszowym kierunku!

Studia na mało popularnych kierunkach charakteryzują się kameralnością (od kilku do góra kilkudziesięciu osób na roku) i specyficznym klimatem (bliski kontakt z wykładowcami). Oferują też często więcej możliwości rozwoju dla studentów - nie tylko działalność w kołach naukowych, ale także wyjazdy studyjne lub na stypendia naukowe.

- Na takich wyjazdach nie tylko rozwijasz swoje zainteresowania, ale także poznajesz nowe kultury. Dzięki temu, że studiowałem sinologię, mogłem pojechać na Tajwan, gdzie nie tylko poznawałem język i kulturę Chin, ale również rozwijałem swoją drugą pasję, reżyserię - mówi Kuba Kowalski, absolwent sinologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. - Pobyt w obcym kulturowo miejscu nauczył mnie otwartości i determinacji, które przydały mi się podczas drugich studiów.

Na niektóre kierunki, szczególnie artystyczne, przyjmowane są osoby o ukształtowanej już osobowości - warto więc zadbać o swój rozwój, zanim podejdziesz do egzaminu wstępnego. Tak zrobił Kuba. Wiedział, że trudno jest dostać się na reżyserię - co roku przyjmowanych jest zaledwie osób - trzeba więc prezentować odpowiedni poziom, mieć pomysł na siebie.

Dzisiaj Kuba jest reżyserem teatralnym, niedawno w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się premiera jego sztuki "Zwodnica". Spektakl zbiera bardzo dobre recenzje.

Na niszowych kierunkach pasjonaci nie tylko studiują, ale też często - wykładają. Agata Szyplińska, absolwentka psychologii i religioznastwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wiedziała, że psychologia nie zaspokoi wszystkich jej potrzeb:

- Dopiero studia na religioznawstwie pomogły mi w rozwijaniu zainteresowań. A wykładowcy, którzy wprowadzali nas w ten świat, zarażali swoim entuzjazmem.

To dzięki zaangażowaniu wykładowców wyjechała w podróż studyjną do Indii, brała udział w kursach medytacji i technik oddechowych w Ashramie art. of Living w pobliżu Bangalore w Indiach. Jak mówi, czymś niezwykłym dla niej i innych studentów było zaangażowanie jednej z wykładowczyń - dr Marzenny Magdoń - która po zajęciach spotykała się ze studentami, aby odkrywać przed nimi tajniki Technik Zen - Ciało - Umysł. Dzisiaj zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystuje w swojej pracy psychoterapeutki - pomagając innym. A po godzinach pracy nadal rozwija się poprzez medytację i techniki treningu umysłu.

Studiowanie nie musi być nudnym czasem wypełnionym jedynie wkuwaniem nudnych formułek. Możesz studiować i czerpać z tego olbrzymia radość i satysfakcję - wystarczy nie bać się podjąć takiej decyzji.

Olimpia Schneider-Czarnecka

http://www.miastotwoichstudiow.pl/MiastoTwoichStudiow-Region/1,97594,6446456,Unikalne_kierunki_studiow.html

meg Płeć:Kobieta
=)

PostWysłany: 01-04-09, 18:05     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Monika wraz z nadejściem wiosny chciała podnieść nasze morale Very Happy Doceniamy!!! Mr. Green

eddina Płeć:Kobieta

PostWysłany: 01-04-09, 20:23     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Eee tam, to był kawał primaaprilisowy:P
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
scully

uczelnia: brak
PostWysłany: 02-04-09, 18:31     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

niech oni nie reklamują tak tej skandynawistyki, bo moje szanse maleją Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu