FAQ  Szukaj  Grupy Rejestracja  Zaloguj

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Pomóżcie kandydatce :)))
Autor Wiadomość
uojejku Płeć:Kobieta

PostWysłany: 02-02-06, 03:16    Pomóżcie kandydatce :))) Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Hej hej!
Chciałabym was prosić o polecenie jakiś lektur, stron internetowych przydatnych na egzaminach wstępnych na filologię szwedzką. Jakie dziedziny powinnam porządnie opracować, a o jakich mieć jakieś pojęcie? Wink
Będę wam wdzięczna za wszelką pomoc.
Pozdrawiam!
Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Storm Płeć:Mężczyzna
Admin
troldmanden

uczelnia: UAM Poznań
PostWysłany: 02-02-06, 12:50     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

egzamin jest dla wszystkich skandynawistyk wspolny, i pytania sa raczej z wiedzy o Dkandynawii jako takiej.

a sa wszelkiej masci - od historii po kulture, od kiedy dany kraj jest w unii (jesli jest), etc. Trudno wlasciwie polecic jakas ksiazke, wypada sie po prostu orientowac (jak sie interesujesz tym to nie powinno byc problemu)
tyle odnosnie wiedzy o Skandynawii.

polski przypomina starą maturę ustną. Właściwie to jest identyczny co do formy. Zakres materiału - wiadomo: szkoła średnia.

angielski. Pisemnego próbki chyba można dostać w sekretariacie. Ustny jest dziwny - coś tam musisz przeczytać, jakiś wyraz z tekstu przetłumaczyć, i odpowiedzieć na sztandarowe pytanie "dlaczego postanowiłaś zdawać na skandynawistyke".

Najlepiej podejść do tego z luzem, wtedy po prostu wypadnie się lepiej niż jak się trzęsie z nerwów. Do każdej części się można wcześniej przygotować (dostaje sie pytania i można sobie usiąść na kilka minut i pomyśleć) - więc nie jest tak że sie odpowiada z marszu. Chociaż trzeba się liczyć z tym, że egzaminator może zadać dodatkowe pytania związane z tym co mówiliśmy (np wspomnimy przy okazji czegoś, że Szwecja jest w UE, a sprytny egzaminator nas zapyta, "a od kiedy?").

Mam nadzieje ze troche pomoglem,
Pozdrawiam
S.

("Dziewięć cnót Asatrú")

Ár var alda
þar er Ýmir bygði,
vara sandr né sær
né svalar unnir,
jǫrð fannsk æva
né upphiminn,
gap var ginnunga,
en gras hvergi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

PostWysłany: 02-02-06, 14:12     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

No trochę tak, dzięki. Smile
Ale mam jeszcze jedno pytanko odnośnie angielskiego:
Na jakim poziomie są testy i egzaminy ustne? Czy wystarczy poziom FCE, czy np. CAE?
To dla mnie dość ważne, bo muszę trochę "podrasować" angielski zanim zacznę zdawać, mam trochę zaległości. Smile
A do egzaminu podchodzę raczej na luzie.
Laughing Pozdrawiam!

Nordavind Płeć:Kobieta
trollkvinna

PostWysłany: 02-02-06, 17:31     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Ustny jest na prawdę bardzo sztampowy, maturalny. Teoretycznie wystarczy FCE (zamawiasz pizzę, mówisz jak rozwiązać problem agresywnych kibiców, czy uważasz, że w-f powinien być obowiązkowy w szkole itp), ale wiadomo, jak bedą lepsi to FCE nie wystarczy. Warto nadrobić braki ciekawą wypowiedzią na pytanie 'dlaczego chcesz tu studiować', bo wtedy z tego Cię bardziej zapamiętają (mam wrażenie, że tak ze mną było) i nie gadać im, że interesuje Cię język (nawet, jeśli tak jest) bo jest taki niestandardowy etc, bo na takie odpowiedzi to mają wyjątkową alergię.

Co do pisemnego to w ciągu ostatnich dwóch lat poziom się ciut obniżył, np część ze słuchu jest krótsza i łatwiejsza: pare testowych odpowiedzi abc do czytanego tekstu. Gramatyka: no wypadałoby coś wyższego niż FCE, troche testu (warto looknąć do takiej żółtej książeczki Krzyżanowskiego), troche transformacji zdań, słówka (masz zdanie i lukę na słowo z zaznaczoną ilością liter i jakąś losową ze środka wpisaną) bywają ambitne i chyba ze 3 testy luk, których szczerze powiedziawszy nieznoszę i uważam za część najtrudniejszą, ale co kto lubi.

Chyba wszystko....

Me? I'm dishonest, and a dishonest man you can always trust to be dishonest, honestly.
Powrót do góry

El Adamos Płeć:Mężczyzna

PostWysłany: 02-02-06, 20:17     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Siemanko.

Święta prawda co moi przedmówcy napisali. Zawsze, po prostu zawsze muszą zadać pytanie typu: " A dlaczego Pan\Pani zdaje akurat na filologię". Nadgorliwy lub ciekawy wykładowca spyta się czy pani bardziej dla języka czy dla literatury?". Musisz tak jak radzi Storm podejść z luzem, ale nie z obojętnością Smile
Im więcej nietypowych rzeczy wiesz o Skandynawii, tym lepiej dla Ciebie. Rozmowę z polskiego też da się połączyć ze Skandynawią. A na rozmowie z kultury i wiedzy o Skandynawii padają różne pytania, począwszy na literaturze, a skończywszy na roku wejścia Szwecji do Unii. Jest kilka 'myczków', które warto na kulturę znać:
- pisarze i ich dzieła, przygotuj się szczególnie ze szwedzkich i duńskich
- gospodarki Danii i Szwecji (np, co produkują?)
- polityka zagraniczna Szwecji i Danii, w jakich paktach są
- puryzm języka islandzkiego (to się zawsze przydaje)
- czy języki skandynawskie i ludy skandynawskie są ze sobą spokrewnione (nie zapomnij, że fiński nie jest już indoeuropejskim jeżykiem, a norweski bokmal pod silnym wpływem duńskiego:-))
- zabytki Danii i Szwecji
- Jeśli Szwecja to i model państwa dobrobytu, polityka prorodzinna Szwecji, emancypacja
kobiet
- nie zapomnij o spuściźnie wikingów. Cała skandynawia się kręci wokół nich. I nie trzeba mówić, że pili dużo alkoholu i w czaszkach ludzi. Piwo .Zawsze lepsze są pozytywne aspekty: kolonizowali nowe tereny, nie tylko rabowali, ale najmowali się do służby, swoim kobietom zawieszali po jednym łańcuszku. Jeden łańcuszek oznaczał, ze mąż tej kobiety jest w posiadaniu 10000 dinarów wiking (z rogami:)) . Im więcej laska miała biżuterii, tym bardziej kasiasty był jej mężuś.
- sprawdź też wiadomości o Radzie Nordyckiej
- i nie zapomnij też o Norwegii, o Ibsenie i Munchu i o dobrobycie tego państwa, ropie, zamrożonym kapitale, fjordach, jak już wymienisz wszystkie superlatywy Norwegii i będzie tak "och"i "ach", to zbesztaj Norwegów za nieludzkie wielorybnictwo, pokaż, że myślisz trzeźwo !!! Twisted Evil Miej asy w rękawie:-).
To by było tak z grubsza, takie dobre rady z mojej strony, wiem z autopsji. 3 pytania były moje, resztę zasłyszałem podczas egzaminu, bo czekałem w sali w kolejce.
Powodzenia i zapraszamy w nasze skromne progi!!!

Mig og hende
Vi har det godt
Powrót do góry

PostWysłany: 02-02-06, 20:39     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

A co do źródeł, to nie ma jednej książki, która objęłaby to wszytsko.
Nawet jeśli jest, to książki się dezaktualizują. Tobie potrzebna jest wiedza z netu, np. z Wikipedii, jeśli nie znajdziesz czegoś w polskiej to w angielskiej szukaj.
Trzymaj rękę na pulsie i nie daj się zbutować! Jak ktoś Tobie zarzuci, że uczyłaś się z Wikipedii i niby, że co to ma być i określi, że Twoja wiedza jest rodem " z Empiku" (Tacy ludzie się zdarzają!!), to przeproś grzecznie i powiedz, że wiedza z Wikipedii to "wiedza ludu", po czym z mrugnięciem oka zasygnalizuj komuś, że też do tego 'ludu' należy. Zobaczysz, spali cegłe i dla Ciebie pełen respekt!
Pozdro

Mig og hende
Vi har det godt
Powrót do góry

PostWysłany: 03-02-06, 02:59     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Ojojoj... jesteście boscy - na moim "rodzimym" wydziale (czyli prawa - i już płanę ze wstydu... Embarassed ) nikt by mi w życiu nie udzielił takich informacji... Bo po co sobie konkurencję robić. Wink

No to od dziś zaczynam szukać. I szkolić angielski. The sooner the better.
Fajnie byłoby się znaleźć wreszcie wśród "normalnych" (no dobra, powiedzmy, "normalniejszych") ludzi.
Jeszcze raz dziękuję za informacje, a jeśli ktoś z was miałby coś do dodania, to z pewnością się nie obrażę. Im więcej wskazówek, tym lepiej.
wiking (z rogami:)) wiking (z rogami:)) wiking (z rogami:)) Wink

Storm Płeć:Mężczyzna
Admin
troldmanden

PostWysłany: 03-02-06, 10:14     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Jaką kokurencję, miejsc dla nauczycieli angielskiego jest sporo Twisted Evil

("Dziewięć cnót Asatrú")

Ár var alda
þar er Ýmir bygði,
vara sandr né sær
né svalar unnir,
jǫrð fannsk æva
né upphiminn,
gap var ginnunga,
en gras hvergi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

eddina Płeć:Kobieta

PostWysłany: 03-02-06, 12:18     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Storm napisał:
Jaką kokurencję, miejsc dla nauczycieli angielskiego jest sporo Twisted Evil

wiking (z rogami:)) så sant Smile

powodzenia wszystkim zdającym w tym roku!

PS ja na ustny polecam przejrzeć stare artykuły z Polityki dot. Skandynawii... tematy tam poruszane pokrywały się bardzo często z zagadnieniami na "rozmowie kwalifikacyjnej" Smile
Powrót do góry
Stan_Dude Płeć:Mężczyzna
master

PostWysłany: 11-02-06, 22:23     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

uojejku napisał:

Fajnie byłoby się znaleźć wreszcie wśród "normalnych" (no dobra, powiedzmy, "normalniejszych") ludzi.

Taaaa... Wśród normalnych... Laughing

Jak my jesteśmy tu normalni, to nie chcę poznawać reszty świata Mr. Green

Pozdro
Powrót do góry

eddina Płeć:Kobieta

PostWysłany: 11-02-06, 23:06     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Stan_Dude napisał:
Jak my jesteśmy tu normalni, to nie chcę poznawać reszty świata Mr. Green

Tylko nie zaczynaj tu dyskusji o nienormalnośco katedry naszej wspaniałej! niech się kazdy przekona sam kto się tu pcha! Mr. Green

pzdr Cool
Powrót do góry
Ragnar Płeć:Mężczyzna
Den Danske Laks

PostWysłany: 12-02-06, 23:13     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

eddina napisał:

Tylko nie zaczynaj tu dyskusji o nienormalnośco katedry naszej wspaniałej! niech się kazdy przekona sam kto się tu pcha! Mr. Green

pzdr Cool

Żeby się tu pchać trzeba być chyba nienormalnym... men jeg kan godt lide det wiking (z rogami:))
Licze, że spotkam tu równie nienormalnych ludzi - pcham się do Was Smile

Du gamla, Du fria, Du fjällhöga nord
Du tysta, Du glädjerika sköna!
Jag hälsar Dig, vänaste land uppĺ jord,
Din sol, Din himmel, Dina ängder gröna.
Din sol, Din himmel, Dina ängder gröna.

Du tronar på minnen från fornstora dar,
då ärat Ditt namn flög över jorden.
Jag vet att Du är och Du blir vad du var.
Ja, jag vill leva jag vill dö i Norden.
Ja, jag vill leva jag vill dö i Norden.
Powrót do góry

binek1983 Płeć:Kobieta
misja: studentka

PostWysłany: 29-08-06, 14:34     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

El Adamos, mogłeś mi powiedzieć to wszystko, co tu pisałeś............ Na szczęście i bez tej pomocy się dostałam
SABSEN

PostWysłany: 30-08-06, 17:27     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Binek, ty przeciez jestes samorodnym talentem i ja wiedzialem z gory, ze Ty sie dostaniesz! Nie ma co rozpamietywac!!!

Mig og hende
Vi har det godt
Powrót do góry
mockingbird Płeć:Mężczyzna

PostWysłany: 19-08-07, 12:11     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

UPDATE:
Z okazji takiej, że mi sie udało dostać, mały raport, póki jeszcze jestem na trze... tego, świerzo.
Wątek jest moim zdaniem bardzo przydatny i wypodałoby go uaktualnić.

Jak pewnie wiecie (a kto nie wie właśnie się dowiedział), od tego roku babrzemy się w systemie Rekrutacji Internetowej, co w teorii wygląda tak, że wpłacamy 85 PLNów za każdy kierunek, przez internet potem wybieramy sobie, które chcemy.
Tak to wygląda z Nową Maturą.
W praktyce wychodzi to jednak tak, że ludziska składają papiery na kierunków sporo (rekordzista o którym słyszałem dojechał do 20 kierunków. Szybka kalkulacja 85x20 = czesne na zaocznych...)
W praniu wychodzi więc tak, że liczba osób na miejsce zostaje drastycznie wywindowana, za to dopiero po dłuższym okresie pierwotnego chaosu krystalizuje sie dopiero obraz kto tak naprawdę gdzie chciał studiować.

Wnioski - nie panikować jak zbraknie punktów. Odwoływac się, łazić, pokazać że nam zależy na danym kierunku studiów. Wieżcie lub nie, ale to też może mieć znaczenie.
"Every little bit helps" jak to mówiła stara kobieta sikając do morza .
(Anegdota: Na drugim kierunku na który papierw w tym roku składałem, różnica w ilości punktów wymaganych do przyjęcia pomiędzy wiadomością którą otrzymałem na konto a decyzją przysłanąmi do domu wyniosła 67 - 57!)

Jak to wygląda z perspektywy Maturzystów Starych? Po pierwsze warto walczyć. W pierwszej wersji liczby przyjętych osób na fil. Norweską przyjęto 1 osobę. Po okresie przepychanek zwiazanych z dowożeniem dokumentów liczba ta zwiększyłą się do 3. Niby niewiele, ale zawsze wzrost 300% Rolling Eyes

Ale za nim to sie stanie, egzaminy wstępne:
Podchodząc ze starą maturą mamy do zdania Angielski i Polski ustnie plus dodatkowo

Angielski pisemny - na poziomie, na moje oko, CAE. Obejmuje:
>Rozumienie tekstu słyszanego (uzupełnienie luk w tekście).
>Transformacje - czyli przepisanie zdania aby było wciaż gramatyczne
>Uzupełnienie brakujących wyrazów w zdaniach (mając podaną liczbę liter.)
>Słowotwórstwo, czyli na podstawie podanej formy bazowej słowa wpisz w zdanie odpowiednią jego formę
np: BRIEF -> ............ is the soul of wit.
>Test wyboru (ABCD) objemujący uzupełnianie pojedynczego słowa w zdaniu oraz całe struktury gramatyczne.
>Cloze test - czyli wpisywanie pojedynczych brakujących słów w tekst +/- stronicowej długości.

Czasu było sporo, bo aż 4 godziny. Tego typu testy zawsze zżerają duzo czasu, jeśli sie je widzi po raz pierwszy w życiu, niezależnie od biegłości językowej.

Następnie przychodzi czas na egzaminy ustne.

Polski poziomem i formą przypomina starą maturę - otrzymujesz 3 pytania, jedno ogólne z epoki/motywu, jedno szczegółowe o twórczość jednego autora i jedno gramatyczno-formalne.
Nie ma tu się co rozpisywać, jeśli ktoś jest w miarę na swierzo, po maturze to się w miarę odnajdzie, problem pojawia się, gdy maturę ostatni raz zdawało się 5 latek temu. Wtedy trzeba się zdać na erudycję i tzw. urok łosobisty C-:

W przeciwieństwie do postujących powyżej, NIE zdarzyło mi sie napotkać ani podsłuchać pytań dotyczacych szczegółow skandynawskiego obszaru kulturowego.
Co nie znaczy, że nie warto czegośtam wiedzieć.

Angielski ustny za to ma za zadanie w mniejszym stopniu sprawdzić wiedzę, bardziej erudycję i umiejętnosć posługiwania się językiem Zazwyzaj prędzej czy później padnie pytanie "Dlaczego chcesz tu studiować, tej?"

Formalnie, dostaniesz kawałek tekstu i skrawek papieru z pytaniem. Są to zazwyczaj typowe rzeczy, za przeproszeniem z d****, które znajdziesz bez problemu w dowolnej książce do nauki języka.
Ma to być w założeniu podstawa, żebyscie mieli o czym gadać z egzaminującym, chociaż nic nie broni Wam stwierdzić, że pytanie które dostaliście nie pasuje wam z jakiegoś powodu (np: If you were to change one thing in your life what it would have been?) i raczej wolelibyście dyskretnie skierować rozmowę na inne zupełnie tory.
Angielski ustny w mniejszym stopniu polega na odpowiadaniu na pytania, raczej na pochwaleniu się, że się jednak umie po tym engliszu płynnie spikać (i do żeczy, nie chodzi tu żeby pleść androny).

W pewnym momencie egzaminujący zapewne zażyczy sobie żeby mu otrzymany tekst przeczytać na głos.

I uwaga na jedną małą pułapkę - egzaminującemu naprawdę NIE chce się gadać z 20 osobami na temat jak zwracać wadliwy towar do sklepu. Jeśli tylko dacie mu taka możliwość, dlatego warto sprowadzać rozmowę na temat w którym czujecie się kompetentni. (Warto w tym momencie zainteresować czymś ciekawym egzaminującego, szczegóły waszego życia mogą go nieszczególnie zająć)
Dlatego też nie warto sypać nazwiskami i faktami, jeśli się nie wie gdzie je przyczepić. Widziałem na ustnym dziewczynę, której szło całkiem dobrze, dopóki nie wkopała się w Ibsena (rzuciła po prostu nazwiskiem, a egzaminujący podchwycił) i po dość męczacej dyskusji musiała przyznać, że nic o nim nie wie, poza jednym tytułem. Nie warto, chyba, że ktos lubi sie stresować bardziej niż trzeba.

No, tyle. Może komuś się przyda, jakieś niedobitki ze starych matur pewnie się po tej ziemi jeszcze pałętają.
Piwo Piwo
Powrót do góry
Strona 1 z 6 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu