FAQ  Szukaj  Grupy Rejestracja  Zaloguj

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Poznań vs Gdańsk
Autor Wiadomość
wg

PostWysłany: 22-02-06, 02:37    Poznań vs Gdańsk Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Cześć!

Chciałbym się dowiedzieć, czy decydując się na ten kierunek braliście też pod uwagę Skandynawistykę w Gdańsku? Mam z tym trochę problem Sad Mam niby jeszcze ponad rok na decyzję (muszę najpierw skończyć jeden kierunek), ale lubię sobie dobrze wszystko najpierw przemyśleć Wink No, niby z siatki godzin coś mi tam wynika, ale chciałbym jeszcze poznać Waszą opinię. Chodzi mi o to, jak oba te wydziały są widziane "w środowisku" Wink Bardzo Was proszę o parę szczerych słów na ten temat! A może znacie kogoś, kto studiuje w Gdańsku i macie dokładniejsze informacje?

Na UAMie podoba mi się staroislandzki (którego nie ma na UG), ale z drugiej strony trochę mniej macie "praktycznej"... No i ten angielski, który by mi się przez kolejne 5 lat ciągnął (jestem na 4 roku lingwistyki stosowanej)...

Możecie mi napisać parę słów na ten temat??? Będę wdzięczny.

Pozdrawiam wiking (z rogami:))
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Storm Płeć:Mężczyzna
Admin
troldmanden

uczelnia: UAM Poznań
PostWysłany: 22-02-06, 09:49     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Angielski jest teraz na skandynawistyce na UAM przez 3 lata.

("Dziewięć cnót Asatrú")

Ár var alda
þar er Ýmir bygði,
vara sandr né sær
né svalar unnir,
jǫrð fannsk æva
né upphiminn,
gap var ginnunga,
en gras hvergi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

wg

PostWysłany: 22-02-06, 18:48     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

heh, dzięki, a może powiesz coś więcej? Wink Niekoniecznie na temat angielskiego...

Z góry dzięki
Powrót do góry
Nordavind Płeć:Kobieta
trollkvinna

PostWysłany: 22-02-06, 21:31     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Może Ci angielski przepiszą i będziesz mieć z głowy Very Happy

Me? I'm dishonest, and a dishonest man you can always trust to be dishonest, honestly.
Powrót do góry

wg

PostWysłany: 23-02-06, 00:20     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

No, może i przepiszą... ale to nie o to chodzi! Chodzi o to, czy wybraliście właśnie TĘ skandynawistykę, bo np. najbliżej domu, czy z jakichś innych powodów???
Powrót do góry
ania Płeć:Kobieta

PostWysłany: 23-02-06, 00:34     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

bo jest naj ! bo poznan, bo dobra, bo ciekawe zajecia, bo 'wysoki poziom', bo fajni nauczyciele i fajna pani Lidia Wink

trollkvinna

PostWysłany: 23-02-06, 16:13     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

A ja bo to moje hobby no i bo skoro już jest w Poznaniu (w którym mieszkam) to po co jechać gdzie indziej Wink

Me? I'm dishonest, and a dishonest man you can always trust to be dishonest, honestly.
Powrót do góry

gorester Płeć:Mężczyzna

uczelnia: UG Gdańsk
PostWysłany: 01-03-06, 14:52     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Witaj! W najwiekszym skrocie:

Glowna roznica polega na tym, ze w Poznaniu masz filologie, a w Gdansku skandynawistyke. Czyli na UG zdobywasz wiedze o calym obszarze Polwyspu Skandynawskiego (jezyk, literatura, kultura, polityka, problemy spoleczne, ekonomia etc) a na UAM koncentrujesz sie na jezyku i literaturze (oczywiscie zagadnienia z poprzedniego nawiasu tez sie pojawiaja, ale sa mniej wazne). Przynajmniej tak to powinno wygladac w praktyce.

Co do samych studiow na UG to najwieksza zaleta jest poziom jezyka. 6 godzin w tygodniu plus fonetyka (cwiczenia wymowy w labie) gwarantuja doglebne poznanie jezyka. Troche za duzo i zbyt dokladnie na historii (caly pierwszy rok, wyklady i cwiczenia), ale poza tym mamy duzo zajec, ktore rozwijaja czlowieka w kierunkach ogolnych - retoryka, logika, wstep do pracy naukowej, historia filozofii. Oczywiscie wszystko to kosztem znajomosci literatury - nie znajdziesz u nas staroislandzkiego, a i ilosc lektur jest mniejsza niz bym chcial...

To na razie tyle, musze leciec na zajecia.
Powrót do góry
trollkvinna

PostWysłany: 01-03-06, 17:49     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Tam literatura :/ Właśnie dziś przerobiliśmy całą literaturę staroskandynawską (edda, sagi islandzkie etc) oraz całą mitologię w... 30 minut. Farsa :/

Powrót do góry

Admin
troldmanden

PostWysłany: 01-03-06, 19:43     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Z programami studiów niestety wygląda tak że najlepiej wyglądają na papierze. Jak ktoś przeczyta to co niby miałem robić na Informatyce to otworzy szeroko oczy. Tylko prawda jest taka, że praktyka wygląda dużo gorzej.

Ale oczywiście nie ma co narzekać...

("Dziewięć cnót Asatrú")

Ár var alda
þar er Ýmir bygði,
vara sandr né sær
né svalar unnir,
jǫrð fannsk æva
né upphiminn,
gap var ginnunga,
en gras hvergi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Egil Płeć:Mężczyzna
człowiek baroku

PostWysłany: 01-03-06, 21:39     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

gorester napisał:
6 godzin w tygodniu plus fonetyka (cwiczenia wymowy w labie) gwarantuja doglebne poznanie jezyka

6 godzin + fonetyka w znaczeniu: w sumie 14 godzin lekcyjnych? Jeśli tak, to dużo rzeczywiście.

Powrót do góry

Admin
troldmanden

PostWysłany: 01-03-06, 21:43     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Tak btw, to jeśli byś więcej ludzi z gdańska na forum ściągnął to oczywiście założe wam własne podforum. Jest tylko UAM bo prawie nikogo innego tutaj póki co nie ma, ale liczymy że to się zmieni Smile

To co, ściągniesz ludzi, a ja założę wam forum? Mr. Green

("Dziewięć cnót Asatrú")

Ár var alda
þar er Ýmir bygði,
vara sandr né sær
né svalar unnir,
jǫrð fannsk æva
né upphiminn,
gap var ginnunga,
en gras hvergi.
Powrót do góry

wg

PostWysłany: 02-03-06, 00:58     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Dzięki gorester!!! Właśnie o coś takiego mi chodziło Mr. Green Jakby Ci się trochę więcej chciało napisać to będę wdzięczny. Ale to jak będziesz miał czas - bo ja mam jeszcze półtora roku Wink A co do różnic język vs. kultura to... nadal mam problem! Confused Bo to, co mnie najbardziej interesuje to literatura staroskandynawska... Czyli zdaje się, że ani w Gdańsku, ani w Poznaniu Sad No ale w sumie podstawą jest język - resztę sobie mogę sam doczytać zawsze, nie? Wink

Jeszcze raz dzięki za pomoc i czekam na dalsze info gdyby ktoś miał ochotę parę słów napisać na ten temat

w.

PS O rany, może zainicjuję wielką przyjaźń między Gdańskiem a Poznaniem Piwo
Powrót do góry

PostWysłany: 02-03-06, 13:08     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Storm napisał:
To co, ściągniesz ludzi, a ja założę wam forum? Mr. Green

I tak oto Storm wykonał gest, który zapoczątkuje trwającą wieki przyjaźń poznańsko-gdańską Smile

Dzięki za propozycję, oczywiście że tak! W poniedziałek powieszę na wydziale jakieś plakaty, spodziewajcie się napływu nowych użytkowników Twisted Evil

Im więcej ludzi tym więcej informacji!
Powrót do góry

PostWysłany: 02-03-06, 13:51     Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

wg napisał:
Bo to, co mnie najbardziej interesuje to literatura staroskandynawska... Czyli zdaje się, że ani w Gdańsku, ani w Poznaniu Sad No ale w sumie podstawą jest język - resztę sobie mogę sam doczytać zawsze, nie? Wink

Co do języka to na pewno na obydwu uczelniach poznasz go w stopniu wystarczającym do czytania literatury w językach skandynawskich. W Gdańsku możesz dodatkowo zdobyć wiedzę tłumaczeniową - na IV i V roku specjalistyczne słownictwo z dziedzin takich jak prawo, medycyna czy szkutnictwo Rolling Eyes

Ja jestem dopiero na pierwszym roku więc jeszcze trudno mi to wszystko oceniać i porównywać. Nie chce walić głupot typu "Poznań stawia na literaturę i badania naukowe, a Gdańsk na ogólną wiedzę i translatorykę" bo pewnie to za duże uogólnienie i wprowadziłbym w błąd. Ale ogromne wrazenie robi na mnie spis tematów badań naukowych na UAM!! U nas nikt go nie opublikował, ale wątpie czy jest równie imponujący...
W Gdańsku od tego roku mamy studia dwustopniowe (lic+mgr) i na razie nie wiemy jeszcze do końca, czego spodziewać się w kolejnych latach. Ale przez pierwsze dwa lata wszystko jest dosyć ogólne, dopiero gdy wybierzesz odpowiednią specjalność możesz skoncentrować się na interesujących cię zagadnieniach (historia/literatura/translatoryka/społeczeństwa).

Jeśli chcesz się naukowo zajmować literaturą staroskandynawską to chyba najlepiej pomyśleć o studiach za granicą - ktoś tu niedawno opowiadał o możliwościach, jakie dają w tej dziedzinie uczelnie niemicki i angielskie. Albo dowiedzieć się jakie są szanse wyjazdu z Poznania bądź Gdańska na stypendium za granicę.

pozdrawiam!
Powrót do góry
Strona 1 z 5 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu